Dyrektor ośrodka, Monika Urbaniak Halla (z prawej) w roli koordynatora zbiórki elektroodpadów.

Dyrektor ośrodka, Monika Urbaniak Halla (z prawej) w roli koordynatora zbiórki elektroodpadów.

W Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowano zbiórkę zużytego sprzętu EE.

Impreza odbywała się pod hasłem „Mniej elektrozłomu w szkole i w domu” 25 kwietnia. Tego dnia mieszkańcy miasta mogli przynieść do ośrodka i bezpłatnie oddać niepotrzebne urządzenia elektroniczne lub zużyty sprzęt elektryczny. Każdy, kto zdecydował się właśnie w ten sposób pozbyć elektrośmieci mógł odebrać w ośrodku ekologiczną niespodziankę: sadzonkę świerka, sosny, buka lub kolorowe bratki.
W tym samym czasie, co zbiórka, na terenie Domu Wczasów Dziecięcych trwała impreza plenerowa z udziałem uczniów klasy III i VI Szkoły Podstawowej nr 51 we Wrocławiu, którzy gościli w placówce oraz szóstoklasistów z przemkowskiej „Jedynki”. Spotkanie rozpoczęło się od założenia „Cmentarzyska odpadów” – miejsca, w którym śmieci zostały pogrzebane w specjalnych pojemnikach w taki sposób, by można było obserwować ich rozkład.
– Tematem przewodnim zajęć dla uczniów była selektywna zbiórka odpadów – powiedziała nam dyrektor Domu Monika Urbaniak-Halla. – Uczniowie poznali zasady segregacji oraz zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Z drobnego sprzętu uczestnicy zajęć – pod okiem pań Grażyny Purgał, Anny Bober i Joanny Kukiełki  – skonstruowali też własnego „ElektroMana”.
Impreza zakończyła się rozdaniem upominków, przekazanych przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego i Fundację Wrzosowa Kraina oraz wspólnym ogniskiem.

Dodajmy, że zebrane elektroodpady zostały jeszcze tego samego dnia odebrane przez firmę Karat Elektro Recykling z Torunia, zaś punkty za kilogramy zebranego sprzętu zasiliły kontro SP nr 2 w Przemkowie.