wizyta zagranicznych partnerówPrzez dwa dni przedstawiciele dwóch firm z Norwegii i Szwecji gościli w ZGZM i oceniali efekty wprowadzenia systemu śmieciowego. Pod lupą znalazł się zwłaszcza budowany Centralny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Polkowicach, robocze rozmowy poświęcono także najnowszym trendom w gospodarce odpadami w Europie.
Anna Larsson ze szwedzkiej firmy Conbio oraz Frode Syvwersen gościli w Polkowicach już nie po raz pierwszy. Dzięki tej dwójce specjalistów mogliśmy poznać skandynawskie systemy odpadowe, oboje byli też uczestniczyli w projektowaniu Centralnego PSZOK-u.
– Cieszy nas, że obiekt został zaprojektowany i wybudowany z uwzględnieniem wszystkich sugestii, wynikających z naszych doświadczeń – przyznała Anna Larsson i podała przykład: – W Skandynawii do podobnych punktów recyklingu tworzą się korki, mając to na uwadze wydłużyliśmy drogę dojazdową do Centralnego PSZOK-u. Może przez parę miesięcy takiego zjawiska jeszcze państwo u siebie nie zauważą, ale już widać, że mieszkańcy chętnie segregują swoje śmieci i na pewno za kilka lat będą się tu tworzyły kolejki.
Innym „podpatrzonym” i zastosowanym w Polkowicach rozwiązaniem jest rampa do wyładunku odpadów dla użytkowników.
Zarówno w opinii Anny Larsson jak i Frodego Syversena mieszkańcy Związku Gmin Zagłębia Miedziowego zyskali system, który jest prosty w obsłudze i bardzo dobrą informację na temat tego, jak należy sortować odpady.
– Przyjemnością jest praca z podmiotem, który nie tylko wysłuchuje i potakuje – że trzeba, że należy – ale który jednocześnie jest gotowy działać – podsumował Frode Syversen.
Wydarzeniem wieńczącym wizytę zagranicznych gości było podpisanie Listu intencyjnego w sprawie dalszej współpracy. Ma ona dotyczyć m.in. wspólnych działań w przygotowaniu porozumień o partnerstwie ze związkami komunalnymi w Szwecji oraz w Norwegii, funkcjonowania Centralnego PSZOK-u i budowy jego oddziału, promocji oraz edukacji.

wizyta zagranicznych gościSpotkanie doradców i inwestora z wykonawcami obiektu. Spotkanie doradców i inwestora z wykonawcami obiektu. Spotkanie doradców i inwestora z wykonawcami obiektu.Spotkanie doradców i inwestora z wykonawcami obiektu.