Na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego funkcjonuje obecnie pięć Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w: Polkowicach, przy ul. Działkowej 18; Grębocicach, przy ul. Spółdzielczej 34A; Radwanicach, przy ul. Stolarskiej 6; Przemkowie, przy ul. Ceglanej 6A;  Koźlicach 65A (gm. Gaworzyce). Już wkrótce zostanie otwarty kolejny punkt w Chocianowie.

W PSZOK-ach mieszkańcy mogą nieodpłatnie pozbyć się wszelkich odpadów komunalnych powstałych w ich gospodarstwach domowych, m.in. starych mebli, zepsutej lodówki, przeterminowanych syropów, zużytych baterii, puszek po farbie, skoszonej trawy i wielu innych. Poza swoją podstawową funkcją, PSZOK-i pełnią też rolę punktów wymiany przedmiotów z drugiej ręki. W każdym punkcie znajdują się wiaty na przedmioty do ponownego użycia, w których mieszkańcy zostawiają niepotrzebne przedmioty lub zabierają te pozostawione przez kogoś innego.

Wiaty funkcjonują już trzeci rok i cieszą się dużym, powodzeniem. Mieszkańcy zostawiają w nich akcesoria dziecięce i sportowe, meble i inne przedmioty. Najczęściej do wiaty trafiają wózki dla dzieci, rowerki dziecięce, hulajnogi, zabawki itp. Często znajdziemy tam też różnego rodzaju meble: szafki, komody, stoliki i krzesła oraz akcesoria sportowe typu rowerki stacjonarne, kijki do nordic walking-u, narty. W wiatach niejednokrotnie pojawiały się tzw. „perełki”, np. teleskop, gitara, kilka par skórzanych damskich butów, wózek spacerowy dla bliźniaków.

Przedmioty pozostawione w wiacie szybko znajdują nowych właścicieli dzięki grupie na Facebooku „GRATY Z WIATY” gdzie na bieżąco są udostępniane zdjęcia rzeczy pozostawionych przez mieszkańców.

Dzięki tym działaniom niechciane przedmioty mają szanse znaleźć nowego właściciela, zamiast stać się odpadem. W 2023 roku z wiat mieszkańcy zabrali przedmioty o łącznej masie niemal trzech ton. To znaczy, że tyle rzeczy udało się uratować przed śmietnikiem. W tym rankingu przoduje PSZOK w Radwanicach, z którego zabrano przedmioty do ponownego użycia o masie 1600 kg.

Pozbywając się swoich odpadów problemowych na PSZOK-u, zachęcamy do korzystania z wiaty, zarówno w celu pozostawienia niepotrzebnych przedmiotów, z których ktoś może jeszcze skorzystać, jak i zabrania rzeczy pozostawionych przez kogoś innego. Zapraszamy też na Facebook-ową grupę „GRATY Z WIATY”, z której dowiecie się jakie przedmioty są aktualnie do odebrania w PSZOK-u.

wiata