Mężczyźni wypakowują konteneryPierwsza partia nowych pojemników na segregowane i zmieszane odpady już przyjechała do Polkowic. Niebawem wybrana w przetargu firma będzie je rozwozić w docelowe miejsca, czyli tam, gdzie powstaną Osiedlowe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Dostawcą nowych pojemników jest firma Ese z Warszawy. To polski przedstawiciel niemieckiej spółki (dawniej pod nazwą OTTO), które specjalizuje się w produkcji pojemników z tworzyw sztucznych (prowadzi dwie fabryki, we Francji i Niemczech). W pierwszym transporcie, który w tym tygodniu przyjechał do Polkowic znalazły się zarówno elementy pojemników podziemnych, jak i kontenery naziemne – na odpady segregowane oraz zmieszane.
– Do tej pory budowaliśmy nasz system w teorii. Uchwalaliśmy uchwały, prowadziliśmy długie i żmudne procedury. Prawdziwa rewolucja, ta praktyczna, zaczyna się teraz – powiedział szef Związku Gmin Zagłębia Miedziowego Emilian Stańczyszyn.
W ciągu najbliższych dni do Polkowic 70 tirów przywiezie w sumie ponad 2000 pojemników: tzw. dzwonów, kontenerów i kubłów różnej pojemności. Są wśród także te pojemniki, które zostaną dostarczone właścicielom i zarządcom domów mieszkalnych. Niemal równocześnie pięć firm rozpocznie budowę podziemnych Osiedlowych PSZOK-ów na terenie Polkowic. Ponad 20 kolejnych firm po rozstrzygnięciu przetargu zajmie się budową takich punktów we wszystkich gminach na terenie Związku.