Rozładowywanie tira z paczkami z PCKDo Polkowic zawitał pierwszy transport żywności, podarowany przez Polski Czerwony Krzyż.
To aż 8 ton różnego rodzaju produktów: ryż, mąka, mleko UHT, płatki kukurydziane, mielonka wieprzowa, makaron, klopsiki w sosie pomidorowym, kasza gryczana, herbatniki, groszek z marchewką i dżem truskawkowy. W sumie – ponad 11 tys. słoików, puszek, kartonów i torebek.
Rozładunek takiej ilości towaru był sporym wyzwaniem. Jego organizacji podjęło się Stowarzyszenie Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic.

– Poprosiliśmy o pomoc naszych członków i sympatyków – powiedziała Mariola Kośmider. Na wezwanie stowarzyszenia odpowiedziało ponad 30 wolontariuszy. Dzięki nim przywieziona żywność w niecałą godzinę została ułożona na palety w tymczasowym magazynie.

Wszystkie produkty zostaną przekazane osobom, potrzebującym takiego wsparcia. Od 6 do 20 grudnia dary trafią do mieszkańców gmin Chocianów i Polkowice. To nie koniec przedświątecznej pomocy, bowiem w połowie miesiąca spodziewany jest kolejny transport: tym razem 15 ton żywności dla mieszkańców pozostałych sześciu gmin ZGZM.
Podarowane produkty PCK-owi przekazał Bank Żywności w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej. PCK również zajmuje się zbiórką: od osób, które są na tyle majętne, by ofiarować komuś kilogram cukru, czy olej.

– Taką właśnie zbiórkę przeprowadzimy w polkowickim Tesco – powiedziała nam pełnomocnik PCK Agnieszka Gruszczyńska. – Specjalnie oznakowane kosze pojawią się w supermarkecie od 13 do 15 grudnia i każdy będzie mógł wrzucić do nich jakiś kupiony dodatkowo produkt.