Za nami kolejny miesiąc akcji „Jestem w pSZOKU”. Choć pogoda w październiku była różna, nie przeszkodziło nam to w realizacji plenerowych warsztatów.

W październiku spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim na PSZOK-u w Koźlicach i z uczniami Szkoły Podstawowej w Rzeczycy oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach na PSZOK-u w Grębocicach.

Kolejni przedstawiciele młodego pokolenia dowiedzieli się gdzie należy pozbywać się odpadów problemowych, i że to działanie faktycznie ma sens, bo odpady zbierane na PSZOK-u trafiają do recyklingu.

Istotnym punktem każdej wycieczki był kontener Ekoskład na odpady niebezpieczne, w których przechowujemy przeterminowane lekarstwa, baterie i akumulatory, świetlówki, termometry rtęciowe, igły i strzykawki, przepracowane oleje, smary, farby, lakiery, środki ochrony roślin i opakowania po nich.

Niektórzy uczniowie wiedzieli, a pozostali się dowiedzieli, że przeterminowane lekarstwa są odpadem niebezpiecznym i nie można wyrzucać ich do czarnego pojemnika tylko należy pozbyć się  w PSZOK lub w aptekach. Podobnie z bateriami, dzieci wiedziały i dzieliły się wiedzą gdzie pozbywają się starych baterii, tj. w marketach, szkole, bibliotece itd.

Głównym celem realizowanego projektu jest wskazanie dzieciom, że życie odpadu nie kończy się na jego wytworzeniu i wyrzuceniu. To od nas zależy jak dalej potoczy się jego los. Czy będzie się rozkładał przez wiele lat na składowisku i zatruwał środowisko, czy też damy mu szanse trafić do recyklingu i dostać drugie życie.

Mamy nadzieję, że projekt wpłynie na budowanie w uczniach proekologicznych postaw.

 

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.