Dnia 22 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi – święto, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

W obchody tego ekologicznego Święta zaangażowały się szkoły, przedszkola i urzędy na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. My również uczestniczyliśmy w imprezach ekologicznych, a także prowadziliśmy eko-warsztaty dla uczniów i przedszkolaków, w ramach obchodów Dnia Ziemi.

 

W dniu 16 kwietnia 2024 r. przeprowadziliśmy warsztaty dla grupy przedszkolnej Montessori, Przedszkola Miejskiego nr 6 w Polkowicach. Z przedszkolakami posegregowaliśmy odpady, dzieci dowiedziały się jaki jest czas rozkładu poszczególnych odpadów i omówiliśmy co jest dobre, a co złe dla naszej planety. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniami. Co więcej w praktyce też okazały się małymi ekologami, którzy na co dzień korzystają z butelek filtrujących, zamiast picia wody butelkowanej.

 

 

Warsztaty w Szkole Podstawowej w Brzegu Głogowskim przeprowadziliśmy 17 kwietnia, z uczniami I-VIII klas. W zależności od wieku uczniów omawialiśmy różne zagadnienia. Z klasami I-IV segregowaliśmy odpady, omówiliśmy sposoby na ograniczenie wytwarzania odpadów i zagraliśmy w odpadową grę planszową XXL. Natomiast ze starszymi klasami omówiliśmy temat zanieczyszczenia środowiska na przykładzie pustyni Atakama oraz Pacyficznej Plamy Śmieci.

 

 

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Polkowicach doskonale wiedzą co jest dobre dla Ziemi, a co nie. Przekonaliśmy się o tym podczas ekologicznych warsztatów 19 kwietnia, na których omawialiśmy tematy dot. segregacji odpadów, recyklingu i upcyklingu.

 

 

W dniu 23 kwietnia, w warsztatach w Szkole Podstawowej w Nielubi wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Tematyką zajęć było porównanie systemu gospodarki linearnej oraz gospodarki obiegu zamkniętego, jako systemu do którego dążymy. Podczas spotkania uczniowie poznali strategię 5R – prowadzącą do maksymalnego wykorzystania produktów, które kupujemy i tym samym do maksymalnego ograniczenia wytwarzania odpadów.

 

 

W dniu 24 kwietnia 2024 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Rambicie Wiedzy o Bezpieczeństwie – Bezpieczny Przedszkolak, organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 3 oraz Straż Miejską  w Szkole Podstawowej nr 4 w Polkowicach. Reprezentant ZGZM zasiadał w Jury konkursu. W Rambicie wzięło udział 7 przedszkoli z gminy Polkowice, wystawiając swoich trzech reprezentantów, którzy musieli okazać się wiedzą dot. segregacji odpadów, pomocy przedmedycznej, ekologii i kontaktów ze zwierzętami, bezpieczeństwa na drodze itp.

 

 

W dniu 25 kwietnia, w ramach obchodów Polkowickiego Festiwalu Ziemi wystawiliśmy w rynku swoje stoisko edukacyjne. Przy naszym stoisku można było skorzystać ze skarbów wystawionych w kąciku wymiany. Dzieci zabierały przedmioty pozostawione wcześniej przez ich starych właścicieli. Ponadto przy stoisku ZGZM uczestnicy z polkowickich szkół i przeszkoli wykonywali eko-magnesy w kształcie owadów, z kapsli po napojach.

 

 

Także Maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Słoneczko” w Polkowicach wzięły udział w warsztatach w dniu 29 kwietnia. Wraz z grupą 4-5 latków zgniatalismy butelki, żeby zajęły mniej miejsca w pojemniku, sprawdzaliśmy ilość energii w bateriach i malowaliśmy upcyklingowe kwiatuszki z rolek po papierze toaletowym.

 

Jesteśmy wdzięczni za zaproszenia do przeprowadzenia warsztatów ekologicznych. Cieszy nas zaangażowanie nauczycieli w rozwój wiedzy o gospodarce odpadami wśród ich wychowanków, a także zainteresowanie jakie wykazują uczniowie i przedszkolaki.

Dziękujemy też za zaproszenia do udziału w konkursach i festynach ekologicznych oraz pamięć o ZGZM jako jednostce, dla której edukacja ekologiczna jest działaniem priorytetowym.