Młotek sądowyTroje mieszkańców Chocianowa zostało już ukaranych za pozostawienie śmieci przy Osiedlowych PSZOK-ach. Kary nie są duże – najwyższa wyniosła 100 zł. Ale taniej i ładniej jest jednak wrzucać swoje odpady do pojemników, które służą specjalnie do tego celu.
Mandaty są efektem postępowań, prowadzonych przez policję, a jednocześnie – efektem zainstalowania systemu monitoringu przy Osiedlowych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wielu mieszkańców zresztą, z różnych miejscowości dzwoniło (i dzwoni) do Biura ZGZM ze skargą na sąsiadów, którzy zostawiają swoje śmieci na widoku, zamiast wrzucić je do odpowiednich pojemników.
Jak usłyszeliśmy na policji, „winni” najczęściej tłumaczą swoje zachowanie tym, że „nie wiedzieli, że nie wolno”…
– Niech sobie pod drzwiami do własnego mieszkania rozrzucają śmieci, zamiast innym syfić okolicę – bezpardonowo skomentował tę „niewiedzę” również mieszkaniec Chocianowa.
Przypominamy, że o zasadach utrzymania czystości i porządku na terenie naszych gmin mówi Regulamin.
Tymczasem na rozpatrzenie czekają na policji kolejne zgłoszenie o zaśmiecaniu Osiedlowych PSZOK-ów. Ustalaniem właścicieli pozostawionych w miejscach publicznych rzeczy zajmuje się też Straż Miejska w Polkowicach.