„Jestem w pSZOKU” – cykl spotkań i warsztatów w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie ZGZM.
We wrześniu Związek Gmin Zagłębia Miedziowego rozpoczął projekt „Jestem w pSZOKU”, który zakłada realizację cyklu spotkań i warsztatów dla uczniów szkół podstawowych w czterech PSZOK-ach na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.

Już odbyły się wrześniowe warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokiej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach. Uczestnicy odwiedzili PSZOK-i w Grębocicach, Przemkowie i Radwanicach. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się jakie odpady można zostawiać w PSZOK, jak wygląda ich recykling lub unieszkodliwianie, w jaki sposób są zbierane odpady w punkcie, dlaczego niektóre kontenery są wyposażone w kwasoodporną podłogę itp.

Szczególnym punktem wycieczki była wiata na przedmioty do ponownego użycia. Co prawda, aby zabrać przedmioty z wiaty trzeba mieć ukończone 18 lat, więc uczniowie z niej nie skorzystali. Za to, na czas prowadzonych zajęć stworzony został „Kącik wymiany”, w którym dzieci mogły wymieniać przywiezione przez siebie drobiazgi i bibeloty, na te które zostały przygotowane w „Kąciku”. Działanie to miało na celu pokazanie, że wymiana używanych przedmiotów może przynosić tyle samo radości i satysfakcji co zakup nowych, a jest zdecydowanie lepsza dla naszego środowiska. Nowych właścicieli znalazły m.in. pluszaki, klocki, gry planszowe, wazony i puzzle.

Po zwiedzaniu PSZOK-u uczniowie wzięli udział w upcyklingowych warsztatach rękodzielniczych. Najważniejszym aspektem eko-warsztatów było ponowne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów w celu dalszego ich użycia. Uczniowie,  w zależności od wieku, wykonali: sole do kąpieli i umieścili je w słoikach z odzysku, pojemniczki na kredki, do których wykorzystali kartoniki po mleku lub magnesy z kapsli po napojach.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali ekologiczne upominki – piórnik wykonany z recyklingu butelek PET oraz pojemnik na kanapki, który ma zastąpić jednorazowe woreczki foliowe.

Warsztaty dla uczniów pozostałych szkół zgłoszonych do projektu będą realizowane w październiku, kwietniu, maju i czerwcu na PSZOK-ach w: Koźlicach 65A (gmina Gaworzyce), Przemkowie, przy ul. Ceglanej 6A, Grębocicach, przy ul. Spółdzielczej 34A, Radwanicach, przy ul. Stolarskiej 6.

Celem realizowanego przez ZGZM projektu jest wpływanie na świadomość ekologiczną młodzieży. Największą jego zaletą jest fakt, że uczniowie mają możliwość odwiedzić PSZOK, o którym zazwyczaj tylko słyszą na lekcjach. Samo przebywanie w punkcie wpływa na ich świadomość na temat tego jak taki punkt wygląda, w jaki sposób prawidłowo pozbywać się odpadów problemowych i jak są one zbierane. Takie zajęcia uzmysławiają młodzieży, że recykling istnieje naprawdę (dla niektórych jest to kwestia sporna), dlatego prawidłowa segregacja odpadów ma sens i realny wpływ na jakość środowiska, w którym żyjemy.

Projekt dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.