Mobilny punkt zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz elektroodpadów rozpoczął pracę. W pierwszym dniu Gratowóz odwiedził siedem miejscowości w gminie Pęcław.

Przypominamy, że Gratowóz będzie jeździł w soboty – zgodnie z harmonogramem, ustalonym na cały 2016 r. Pojazd pojawi się przy Osiedlowych PSZOK-ach, by odebrać przyniesione przez mieszkańców przedmioty. Już był w Turowie, Pęcławiu, Białołęce, Borkowie, Wojszynie, Golkowicach i Droglowicach. W każdym Punkcie zatrzymywał się na ok. 15 minut.

Zgodnie z nowym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie ZGZM, odpady należało w podanym terminie i godzinie przynieść do Gratowozu. Faktycznie odwiedziło go tylko dwóch mieszkańców, ponieważ większości rzeczy mieszkańcy pozbyli się „po staremu”, czyli pozostawiając je przy PSZOK-ach.
– Ale były one ładnie poukładane. Mieszkańcy pozostawili m.in. telewizory, wózki, krzesła, radio, mikser, lodówka, wiadra, chodzik, fotele, globus i… dużego misia, a więc rzeczywiście takie przedmioty, które pojazd mógł odebrać – relacjonowała, obecna podczas pierwszej zbiórki, dyrektor działu gospodarki odpadami Dagmara Dobroć-Śnioszek. – Gratowóz obsługiwało trzech pracowników, na wypadek, gdyby odpadów było dużo, drugie auto czekało w bazie gotowe do wyjazdu.

Takiej potrzeby, jak słyszymy, jednak nie było.
Informacja o zbiórce – wraz harmonogramem – została umieszczona na pojemnikach w Osiedlowych PSZOK-ach, na tablicach informacyjnych, przystankach, pozostawiona w gminie, u sołtysów, a sam rozkład jazdy Gratowozu mieszkańcy otrzymali również razem z harmonogramem odbioru odpadów zmieszanych.
Następny wyjazd zaplanowano 27 lutego. Gratowóz przyjedzie do kolejnych wsi w gminie Pęcław (Mileszyna, Wietszyc, Wierzchowni, Piersnej, Kaczyc, Kotowic i Leszkowic) oraz do Trzęsowa, Rzeczycy i Żabic w gminie Grębocice.