11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Tegoroczna edycja tej akcji, odbywa się pod hasłem „Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz?”
Przedsięwzięcie pod nazwą Dzień bez śmiecenia zostało ustanowione przez młodych ludzi z kilkunastu krajów, skupionych w Europejskim Eko-Parlamencie Młodzieży”. Święto firmuje Pro Europe, które zrzesza organizacje odzysku. W Polsce koordynatorem Dnia bez śmiecenia jest Rekopol – Organizacja Odzysku Opakowań. I nie dzieje się to przypadkiem: święto ustanowiono w Polsce w dniu, w którym Sejm przyjął pakiet ustaw, związanych m.in. z gospodarką odpadami opakowaniami przez przedsiębiorców – 1 maja 2001 r.
Więc właśnie dziś nie śmiecimy albo – staramy się śmiecić mniej:
– robiąc zakupy – wybieramy towar sprzedawany luzem lub opakowany w minimalną ilość pudełek, papierków, tacek, folii;
– przebywając na świeżym powietrzu – niepotrzebne rzeczy wyrzucamy do najbliższego kosza na odpady;
– wędrując po lesie – zabieramy śmieci ze sobą;
– sprzątając mieszkanie – nie wylewamy np. resztek leków do klozetu czy zlewu i nie wyrzucamy zużytej baterii do kubła na odpady zmieszane.
No właśnie, Dzień bez śmiecenia w tym roku szczególnie ma się wiązać z „ekologicznym rachunkiem sumienia”. Czy potrafimy segregować nasze odpady? I czy robimy to prawidłowo?
Odpadów wytwarzamy coraz więcej, coraz więcej ich segregujemy lecz – niestety – sami jednocześnie je „brudzimy”. Wystarczy jedna potłuczona szklanka w pojemniku na szkło, by proces recyklingu całej partii tej frakcji został zakłócony. Podobnie dzieje się, gdy do pojemnika na makulaturę wyrzucimy zatłuszczoną papierową tackę. Jeżeli nie zgnieciemy plastikowych butelek lub aluminiowych puszek, to firma opróżniająca żółte pojemniki z Osiedlowych PSZOK-ów będzie wozić… puste powietrze. Jedna mała bateria guzikowa, może doprowadzić do zatrucia 400 litrów wody, a jeden „paluszek” może skazić metr sześcienny gleby.
Informacje o tym, jak prawidłowo segregować odpady można znaleźć na naszej stronie, w zakładce Gospodarka odpadami.
Jeśli chcesz sprawdzić znajomość zasad segregacji – można spróbować swoich sił w interaktywnej grze.
Rekopol zachęca do polubienia kampanii na Facebooku (www.facebook.com/dzienbezsmiecenia) i do wysyłania okolicznościowej przygotowanej kartki, która ma też wersję animowaną.