Śmieci wielkogabarytoweZakończyła się druga w tym roku zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Przez dwa tygodnie samochody konsorcjum objeżdżały osiem naszych gmin i zbierały to, co wystawiono przy Osiedlowych PSZOK-ach. Bilans: 66 kursów i 202,06 ton odpadów.

– Czwarta zbiórka, którą przeprowadziliśmy po wejściu w życie nowych przepisów pokazała, że mieszkańcy powoli przyzwyczajają się do takiej formy zbiórki odpadów o dużych albo nietypowych rozmiarach – podsumował akcję dyrektor działu gospodarki odpadami w ZGZM Arkadiusz Bloch.

Pod względem ilości, najwięcej nietypowych odpadów zebrano na terenie gminy Polkowice – ponad 70 ton. Z pozostałych gmin wywieziono: 27,70 t – z Chocianowa, 21,86 t – z Gaworzyc, 20,80 t – z Grębocic, 18,64 t – z Jerzmanowej, 17,76 t – z Radwanic, 14,90 t – z Przemkowa i 2,72 t – z Pęcławia.
W gminach wiejskich wciąż powszechne jest pozbywanie się przy okazji zbiórki zużytych opon z pojazdów rolniczych, choć trzeba odnotować, że takich przypadków było mniej niż podczas wiosennej akcji. W sumie wyrzucono aż 16,79 ton różnego rodzaju opon, najwięcej w gminie Gaworzyce (5,38 t), Przemków (2,73 t), Chocianów (2,64 t) i Jerzmanowa (2,2 t).

„Zmorą” firmy wywozowej w dalszym ciągu są odpady remontowe i budowlane. Przypomnijmy więc, że są to odpady niebezpieczne, które należy składować w oddzielnych pojemnikach, kontenerach (można je zamówić w Biurze Obsługi Klienta jako usługę dodatkową).